
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 nF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 800 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 800 µm |
| Thickness | 889 µm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 50 V |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Schedule B | 8532240020 |
| Max Length | 1.7 mm |
| Max Width | 900 µm |
| Min Length | 1.5 mm |
| Min Width | 700 µm |
| Max Thickness | 900 µm |
| Min Thickness | 700 µm |
Stock: 1048
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13536
Ext.Price$0.13536
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13536 | $0.13536 |
| 10 | $0.12107 | $1.21070 |
| 50 | $0.10829 | $5.41450 |
| 100 | $0.09625 | $9.62500 |
| 500 | $0.08555 | $42.77500 |
| 1000 | $0.07956 | $79.56000 |
| 3000 | $0.07399 | $221.97000 |
